فرش در خانه اکثر ایرانی ها یکی از وسایل ضروری خانه به حساب می آید.

اگر شما قصد خرید فرش برای منزلتان دارید پیشنهاد میکنیم ابتدا این مطلب را بخوانید تا در نهایت با وجود تنوع بسیار طراحی و نقشه فرش در بازار دچار سردرگمی نشوید.


فرش های دستبافت در ایران در سه قالب(لچک) اصلی بافته می شوند:

 ترنج،خشتی و افشان

که در این میان لچک ترنج از طرفداران بیشتری برخوردار بوده است.

 ترنج

در واقع میتوان گفت فرش هایی که در اکثر خانه های ایرانیان دیده می شود با حاشیه ای پهن در اطراف و طراحی بیضی یا دایره در میان،طرح ترنج است که مورد استقبال زیادی قرار گرفته است.

این نوع طرح از معماری ساختمان های سده آخر دوره اشکانیان الهام گرفته شده است و نمادی از حیاط ساختمان های آن دوره است. لچک های فرش باغچه های سبزی کاری خانه ها و بیضی وسط حوض حیاط است.

افشان

در طرح افشان،لچک و ترنج حذف شده و با حفظ همان حاشیه کناری در وسط فرش طرح گل و ساقه و برگ دیده می شود. در طرح خشتی نیز تمام سطوح داخلی به مستطیل های مساوی تقسیم شده است. هرچه طرح درون خشت ها تکراری نباشند نشانه مرغوبیت نقشه است. در کنار این فرش ها طرح های دیگری نیز وجود دارد که در شهرهای دیگر ایران بافته میشوند و از آن جمله می توان به گبه، فرش های ترکمن و.... اشاره کرد.

خشتی

عبارت خشتی در فرش برگرفته از خشت های استفاده شده در بناهای مرسوم قدیمی است که به صورت  مکعبهایی با ابعاد مختلف از ترکیب خاک رس و اب تهیه میشده و به جای اجر های  امروزی مورد استفاده قرار میگرفته است .

به دلیل اینکه طرح خشتی از  چینش چندین طرح داخل مستطیلهای گوناگون شکل گرفته است به آن طرح های خشتی  گفته میشود . فرش های خشتی بسیار متنوع هستند و تفاوت انها با هم در طرح  های داخل هر مستطیل و همینطور ابعاد هر قطعه است .

متن فرش با اشکال هندسی، مربع و  لوزی، شبکه بندی می‌شودو؛ و در داخل هر یک از این خانه‌ها نقش مایه‌هایی  از قبیل گلدان گل، بته، شاخهٔ گل، درختانی مانند سرو و بید، پرندگان و …  به‌طور مجرد ترسیم می‌گردند. هر خانه از لحاظ شکل و محتوا از خانهٔ مجاور  متمایز است، این طرح‌ها را قاب قابی یا قاب خشتی می‌نامند. در این طرح متن  قالی دارای چند ضلعی‌های منظم و غیر منظم می‌باشند. از معروف‌ترین طرح‌های  آن می‌توان به قاب قرآنی، قاب بختیاری، قاب تصویری، قاب اسلیمی و … اشاره  کرد.

فرش طرح خشتی قدیمی

فرش های قدیمی با توجه به  تکنولوژی زمان خود تراکم کمی داشتند ،از این رو ظرافت چشمگیری در آنها دیده  نمیشد . نقشه خشتی بافته شده در سالهای قبل نیز الگوهای خیلی پیچیده ای  نداشته این نقشه در فرش های گلیمی نیز بسیار استفاده میشده است و همچنان  طرفداران بسیار زیادی دارد 

فرش های خشتی جدید

نقشه خشتی امروزه با تراکمهای  بسیار بالای 3000 و 3600 بافته میشد ، با این تراکم بالا امکان بافت طرح  های بسیار زیبایی و حتی نقش منظره و صورت در فرش امکان بافت دارد و جزییات  بسیار واضح و شفاف هستند .به طور مثال فرش خشتی گلستان در هر خشت آن  گلدانهای زیبایی , پرندگان و حیوانات بسیار زیبا نقش میبندد.


چه فرشی برای چه جایی؟

برای فضاهایی با وسعت کم، فرشی با ترکیب روشن انتخاب کنید. در ضمن طرح افشان برای این نوع فضاها مناسب تر است ولی هرگز طرح خشتی انتخاب نکنید چون فضا را کوچک نشان می دهد.

اگر اتاق شما به اندازه کافی نورگیر نیست، فرش با ترکیب رنگی روشن انتخاب کنید. هرچه فرش روشن تر باشد فضا نورانی تر به نظر می رسد.

به هنگام انتخاب رنگ فرش به پالت رنگی موجود در فضا شامل رنگ دیوارها، پارچه روکش مبلمان، پرده ها و حتی رنگ چوب لوازم و از همه مهمتر رنگ کفپوش توجه کنید. اگر در فضای مد نظر شما، دیوار، کفپوش یا مبلمان طرح دار وجود دارد، فرشی با طرح های خلوت انتخاب کنید تا تعادل طرح و نقش در کف محیط حفظ شود. گبه به لحاظ سبک طراحی بهترین انتخاب برای محیط های رنگی و شلوغ است.

قبل از خرید فرش به سنتی یا مدرن بودن خانه خود نیز توجه کنید. مثلا اگر خانه شما کفپوش پارکت دارد، گبه روی آن زیباتر می شود اما برای فضاهای سنتی تر، طرح لچک ترنج مناسب تر است.

جهت بازدید از نمایشگاه فرش ستاد جهیزیه موسسه خیریه نیک اندیش اینجا کلیک کنید