پلوپز و آرام پز را می شناسید؟

می دانید این دو دستگاه چه فرقی با یکدیگر دارند ؟

اصلا فرق پلوپز با آرام پز در چیست؟ بهتر است کدام دستگاه را بخریم؟ 

و .…

 پلوپز و آرام پز از جمله از دستگاه هایی هستند که به آشپزی آسان تر کمک می کنند و همچنین از محبوبیت بالایی نیز برخودار هستند ، شاید خیلی از افراد فکر کنند که این دو دستگاه شبیه به هم هستند اما در حقیقت پلوپز ها و آرام پز ها هر کدام دارای تفاوت هایی هستند که در اینجا قصد داریم آن ها را بررسی کنیم و کاربرد هر کدام را شرح دهیم .

کاربرد پلوپز چیست ؟

خورد و خوراک هر کس به سلیقه شخصی او بستگی دارد و این چیزی است که برای هر کسی متفاوت است و هر شخصی ذائقه خودش را دارد ، به عنوان مثال خیلی از افراد هستند که برنج های کته را به برنج های دم کشیده ترجیح می دهند ، اما متاسفانه مسئله ای که در این جا وجود دارد این است که برنج کته بسیار خوش طعم است و در مدت زمان کوتاهی هم آماده می شود اما شکل و شمایل آن به گونه است که برای مهمانی و مجلس مناسب نمی باشند ، با استفاده از پلوپز ها می توان بهترین برنج کته را با بالاتری کیفیت و همچنین با ظاهر زیبایی آماده کرد.

کاربرد آرام پز چیست ؟

خوب حالا به سراغ بررسی آرام پز ها برویم تا متوجه فرق پلوپز با آرام پز بشوید ، فرض کنید خانم شاغلی هستید و نمی توانید تمام تایم خود را بر روی پخت غذا بگذارید و مرتبا به آن سر بزنید ، در این هنگام نیاز به دستگاهی دارید که به آرامی و نرمی باعث پخت مواد غذایی بشود و تا زمانی که شما به منزل آمدید بتوانید غذای خوش طعمی را آماده کنید. در حقیقت آرام پز ها دارای المنت هایی هستند که به آرامی حرارت را به دیواره های داخلی دستگاه منتقل می کند و دما را افزایش می دهند ، به همین دلیل زمانی که غذای خود مانند خورش و یا گوشت را در قالب آرام پز قرار می دهید بر اساس حرارت موجود دیواره به آرامی پخته می شوند البته آرام پز ها را دما را تا حد متوسطی نگه می دارند و آن را به حد نقطه جوش نمی رسانند تا بدین روش آب مواد غذایی از ین نرود و غذا حالت آبدار خود را حفظ کند ، این عامل یکی از تفاوت های اصلی پلوپز و آرام پز می باشد . حتی برای مصرف برق کمتر شما می توانید شب تا صبح که جزو ساعات کم مصرف هستند غذای خود را درون آرام پز ها آماده کنید. 

البته نکته مهمی که در اینجا وجود دارد این است که نمی توان هر نوع مواد غذایی را دون آرام پز ها آماده کرد به عنوان مثال حبوبات ها به خوبی درون آرام پز ها آماده نمی شوند و یا این که نمی توان انتظار داشت که صبح مواد آش را درون آرام پز قرار دهید و بعد از چندین ساعت انتظار یک آش خوب و جا افتاده را داشته باشید .

تفاوت پلوپز و آرام پز

از پلوپز ها می توان برای پخت پلو کته استفاده کرد اما از آرام پز ها برای مواد غذایی که باید جا بیافتد مثل خورش ها ، گوشت ها و … استفاده می شود . درون آرام پز ها آب مواد غذایی حفظ می شود اما پلوپز ها این گونه نیستند در واقع آب موجود در برنج را خشک می کنند ، برخی از پلوپز ها قابلیت بخار پز کردن دارند و یا می توان درون آن ها کیک درست کرد . امروزه آرام پز هایی روانه بازار شده اند که قابلیت اتصال به وای فای و گوشی را دارند که می توان از راه دور هم آن ها را کنترل کرد . برخی از مدل پلوپز هایی در بازار وجود دارند که دارای قابلیت آرام پز هم هستند ، با خرید این نوع دستگاه شما می توانید با یک تیر دو نشان بزنید .

شباهت پلوپز و آرام پز

علاوه بر بررسی فرق پلوپز با آرام پز قصد داریم تا شباهت آنان را هم بررسی کنیم . هر دوی این دو دستگاه برای پخت پز استفاده می شوند که به واسطه برق کار می کنند ، از دیگر شباهت های پلوپز و آرام پز می توان به مدل هایی از آنان اشاره کرد که دارای تایمر و تنظیمات هستند ، ممکن است برخی از مدل های آنان قابلیت بخار پز را دارا باشند و البته بستگی به برندی دارد که خریداری می کنید .


پلوپز بخریم  یا آرام پز ؟

انتخاب بین این دو دستگاه بستگی به نوع مصرف و کار شما دارد ، اما اگر شاغل هستید توصیه ما این است که هر دوی این دستگاه را خریداری کنید و یا حتی می توانید به سراغ پلوپزی بروید که قابلیت آرام پز را داشته باشد .

با آرام پز چه غذاهایی می توان تهیه کرد ؟

با استفاده از آرام پز ها شما می توانید غذاهایی چون گوشت ها ، خورش ها و … استفاده کنید اما باید حواستان باشد که به هنگام پخت مواد غذایی درون آرام پز ها به هیچ عنوان درب آن را بر ندارید .

درست است که برخی از پلوپز ها دارای قابلیت آرام پز هستند اما با این حال بهتر است این دو دستگاه را به صورت جدا جدا خریداری کنید.

به ظرفیت پلوپز توجه کنید

توجه کردن به ظرفیت پلوپز از اولین مسائلی است که باید به آن دقت کنید.

اگر اول زندگی تان است و قصد خرید پلوپز دارید بهتر است در جهیزیه خود یک پلوپز چهار نفره کوچک برای دم دستی تان خریداری کنید. در این پلوپز هم می توانید برای خودتان دو نفر برنج بپزید هم برای مهمان های تان.

البته اگر اهل پیکنیک رفتن و سفر به شمال هستید و معمولا پلو کباب تدارک می بینید بهتر است به لیست خریدتان یک پلوپز 12 نفره هم اضافه کنید.

پلوپز با این ظرفیت می تواند 15 نفر را به شکل کامل در سفر سیر کند.

ته دیگ؛ آری یا نه؟

اگر اهل ته دیگ خوردن هستید و این خوراکی خوشمزه خیلی برای تان مهم است بهتر است به جز پلوپز ایرانی سمت خرید هیچ پلوپز دیگری نروید چون معمولا پلوپزهای دیگر که در کشورهای خارجی تولید می شوند هیچ میانه ای با ته دیگ ندارند و بیشتر ته برنج تان را خمیر می کنند.

اما برندهای معروف ایرانی می توانند بهترین ته دیگ را به شما بدهد.

یک پلوپز همه کاره

پلوپزهایی که در حال حاضر در بازار به فروش می رسند علاوه بر این دو خاصیت معمولا کیک پز، پاستا پز، حلیم پز، سوپ پز، بخار پز و خیلی از مزایای دیگر را هم در مجموعه دارند.

موقع خرید پلوپز دقت کنید تا پلو پزی بخرید که تمام این خصوصیات را داشته باشد تا شما به همراه یک وسیله، 12 قابلیت هم خریداری کنید.

صفحه نمایش را دریابید

اگر قرار است از قابلیت پلو پزتان برای پختن مواد غذایی مانند خورشت استفاده کنید بهتر است موقع خرید این محصول حتما پلوپزی بخرید که صفحه نمایش داشته باشد چون در این صورت می توانید تنظیمات و ساعتی که در نظر دارید را وارد منو کنید و با خیال راحت خانه را ترک کنید.

اگر صفحه نمایشی در کار نباشد شما فقط می توانید تنظیمات اتوماتیک را انتخاب کنید و تنظیم دستی در کار نیست.

به پیشواز سلامتی

در پلوپزها معمولا ظرفی مانند آبکش با سوراخ های بزرگ وجود دارد.

شما می توانید با قرار دادن سبزیجاتی مانند هویج، کدو و ...

اجازه بدهید غذاها بخار پز شوند. این کار به سلامتی شما کمک بسیار بزرگی می کند و اگر عادت کنید چند وعده غذایی را به این شکل در هفته مصرف کنید حتما به نتایج خوبی خواهید رسید.

غذای همیشه گرم

یکی دیگر از قابلیت هایی که استفاده از پلوپز می تواند برای شما به همراه داشته باشد این است که غذای تان را گرم نگه دارد.

پلوپز به شما اجازه می دهد که برنامه پخت را طوری تنظیم کنید که بعد از تمام شدن برنامه پخش غذا شروع کند به گرم شدن بدون اینکه آب و خاصیت غذا از دست برود.

زمان خرید پلوپز حتما به این نکته توجه کنید و مطمئن شوید که پلوپزتان مجهز به گرم کن از نوع اتوماتیک باشد.

تفلون یا روی؟

دیگ داخلی پلوپز ها معمولا یا روحی است یا تفلون. اگر قصد دارید در پلوپزتان کیک بپزید بهتر است دیگ داخلی پلوپزتان را تفلون انتخاب کنید تا مشکل چسبیدن کیک به ته دیگ را نداشته باشید.

سفید یا رنگی؟

از آنجایی که پلوپزها در خانه زیاد استفاده می شوند و هر روز باید با مقدار زیادی لعاب برنج، روغن و نمک سر و کار داشته باشند بهتر است از محصولی استفاده کنید که رنگ تیره داشته باشد.

پلوپزهای سفید رنگ بعد از مدتی که از آن به شکل مداوم استفاده کنید، به دلیل بخار و روغن و نمک رنگ زرد می گیرند و در بین وسایل نو آشپزخانه شما حسابی توی ذوق میزنند.

اگر به هر دلیلی تصمیم نهایی تان خرید پلوپز سفید است بهتر است بعد هر بار استفاده روی محفظه پلوپز را به خوبی بشویید تا رنگ زرد روی آن باقی نماند.

آرام پز به چه درد می خورد؟

آرام پز وسیله ای است که هم می توانید آن را جداگانه خریداری کنید و هم اینکه پلوپزی بگیرید که مجهز به آرام پز باشد.

این محصول شاید یکی از محبوب ترین محصولاتی باشد که خانم ها از آن استفاده می کنند.

آرام پز این فرصت را به شما می دهد تا بدون سر زدن مکرر به غذا بتوانید به کارهای تان برسید و در زمان مقرر غذای تان را میل کنید.

آرام پز ها ظرف های متفاوتی دارد،‌ بهترین انتخابی که شما می توانید زمان خرید آرام پز داشته باشید این است که مدلی انتخاب کنید که کف آن پوشیده با سرامیک باشد.

کفه ای که شستشوی راحتی را برای شما به همراه دارد و هر زمان که دوست داشته باشید می توانید غذایی که در آن مانده را داخل همان ظرف بدون اینکه نگران خراب شدن غذای تان باشید داخل ظرف بگذارید.

برای مشاهده و خرید آسان پلوپز و آرام پز از فروشگاه اینجا کلیک کنید