فرش ماشینی بخریم یا دستباف؟

اگر توجه کرده باشید اکثر پدر و مادر های ما در خانه هایشان فرش دستباف دارند و آن را بسیار با ارزش تر از فرش ماشینی قلمداد می کند.گرچه هم اکنون فرش های ماشینی بسیار زیبایی وارد بازار شده است و به دلیل ارزانی آن نسبت به فرش دستباف بسیار مورد استقبال قرار گرفته اما باید به این نکات اشاره کنیم که فرش دستباف مزایای بسیاری در مقایسه با فرش ماشینی  دارد و بهای بیشتر پرداخت کردن آن از نظر بسیاری از افراد به صرفه تر است.در اینجا برخی مشخصات این دو نوع فرش را با هم مقایسه میکنیم:

  • فرش های دستباف از دور و نزدیک جلوه بسیارخوبی دارند اما فرش های ماشینی تنها از دور جلوه دارند و از نزدیک چندان مرغوب به نظر نمیرسند .
  • گذشت زمان رنگ های فرش دستباف را جلا می دهد اما از جلوه فرش ماشینی می کاهد .
  • فرش دستباف در زمستان گرم  و در تابستان سرد است اما فرش ماشینی به دلیل اینکه از مواد پلاستیکی تهیه شده است این خاصیت را ندارد.
  • برای فضای پر رفت و آمد مثل اتاق نشیمن یا ورودی خانه،فرش های روشن با بافت ظریف یا به اصطلاح رج بالا مناسب نیست .این گونه فرش ها در این مکان ها در معرض آسیب دیدگی بیشتری قرار دارند.
  • فرش دستباف اگر تمیز نگه داشته شود هیچ گونه مشکلی برای سلامت فرد ایجاد نمیکند اما فرش ماشینی دارای پرزهای پلاستیکی است که در پی عبور و مرور حالت کهربایی به خود گرفته و در هوامعلق می شود و در مواردی باعث بروز حساسیت های تنفسی می شود.
  • فرش ماشینی به مرورزمان ارزش خود را از دست می دهد ولی فرش دستباف به مرور زمان ارزش پیدا می کند 


شانه و تراکم در فرش ماشینی

هر تخته فرش دارای دو نوع تراکم(عرضی و طولی) می باشد .

تراکم عرضی فرش:

تعداد ریشه(گره رنگ)در یک متر عرض فرش را گویند که با شانه مشخص می شود.

تراکم طولی فرش:

تعداد ریشه(گره رنگ)در یک متر طولی قالی را گویند .

فرق تراکم فرش با شانه فرش چیست؟

به زبان ساده فرش هایی که شانه هایشان بیشتر است ریز بافت ترو شلوغ تر هستند برای همین به دستباف شباهت بیشتری دارند و به اصطلاح دستباف گونه میباشند.


به عنوان مثال شانه و تراکم فرش در مثال بالا که با بافت 1200 شانه تراکم  3600 در فروشگاه اینترنتی ما به فروش میرسد جهت اطلاع شما همراهان گرامی درج شده برای بازدید از سایر فرش های موجود در نماشگاه جهیزیه جمعیت خیریه نیک اندیش میتوانید به صورت حضوریبه آدرس ما مراجعه و یا به سادگی سفارش خود را در فروشگاه آنلاین ما در اینجا ثبت نمائید