تفاوت آشپزخانه مدرن و سنتی

در آشپزخانه‌های سنتی، تم اصلی که مورد استفاده قرار می‌گیرد، چوب طبیعی است. گرایش کلی در این نوع طراحی، از کابینت گرفته تا میز نهارخوری، صندلی‌ها، تزیینات و وسایل دیگر، استفاده از انواع چوب است که یک حس قدیمی بودن را به آشپزخانه شما می‌دهد.

در مورد رنگ آشپزخانه هم پیشنهاد می‌شود از رنگ‌های لایت و آرام، مانند کرم یا خاکستری استفاده کنید. یکی دیگر از المان‌های یک آشپزخانه سنتی، به کارگیری سنگ است. استفاده از انواع سنگ به جای کاشی‌ و سرامیک معمولی و یا به کارگیری از سنگ مرمر برای کانتر کابینت و جزیره آشپزخانه، می‌تواند فضایی کلاسیک و سنتی را در آشپزخانه‌تان تداعی کند.

استفاده از رنگ تیره در کابینت مدرن

در مقابل،کابینت آشپزخانه‌ مدرن بیشتر دارای طراحی‌های ساده، خلوت و در عین حال براق هستند. در نظر داشته باشید که خود وسایل آشپزخانه مانند یخچال ساید، ماشین لباسشویی یا مایکروفر، بیانگر یک حس مدرنیته هستند! در طراحی کابینت‌های مدرن، عموما از قرار دادن دستگیره برای کابینت آشپزخانه خودداری می‌شود. پنهان کردن قسمت‌های مربوط به انبار در آشپزخانه، از دیگر کارهایی است که در یک آشپزخانه مدن باید در نظر داشته باشید.

همچنین طرح‌های سنتی مثلا طرح گل و بته، یا طرح گل سرخی و یا اجزای منبت ، در یک آشپزخانه مدرن دیده نمی‌شود. برش‌ها و خطوط،  بصورت منحنی و طاق نیست؛ بلکه مستقیم و سر راست هستند و همانطور که گفته شد تکنولوژی بالای وسایل، به حس مدرن بودن آشپزخانه کمک می‌کند.

اگر سبک مورد علاقه شما یک سبک مدرن و امروزی است و از قبل، وسایل و مبلمان خانه را از طرح‌های مدرن انتخاب کرده باشید، در این صورت تصمیم‌گیری در مورد اینکه تم آشپزخانه باید مدرن باشد یا سنتی، کار سختی نیست و واضح است که پاسخ و انتخاب شما یک آشپزخانه مدرن خواهد بود!

اما یک واقعیتی وجود دارد که در خانه بیشتر افراد، انتخاب وسایل بین حالت مدرن و سنتی مشترک است. یعنی در حالی که، یک مبل کاملا مدرن دارند، اما فرش دستبافت با طرح سنتی و بسیاری المان‌های قدیمی و کلاسیک هم دیده می‌شود! در این حالت، شما باید انتخاب کنید که می‌خواهید طراحی آشپزخانه‌تان را مدرن انتخاب کنید و یا مایلید آشپزخانه‌تان سنتی و نوستالژیک باشد؟

نکته‌ای که مجددا باید تکرار کنیم این است که شما باید با دقت تمام و با توجه به روحیات، خلقیات و سلیقه و گرایشی که به وسایل و تم‌های مدرن یا کلاسیک دارید، انتخاب مناسب را انجام دهید تا نیازی به دوباره‌کاری و تغییر فضای آشپزخانه در مدت زمان کوتاهی نداشته باشید. بهتر است در این مسیر، نظر سایر اعضای خانواده را نیز جویا شوید و به یک نظر جمعی و کلی برسید!

بدون شک اگر انتخاب درستی که با عیارهای روحی و سلیقه شما هماهنگی دارد انجام دهید، از کار کردن و فعالیت در آشپزخانه لذت بیشتری خواهید برد. گاهی لازم است از مشورت دیگران، خصوصا افراد داری تجربه و تخصص در خصوص طراحی داخلی کمک بگیرید.

در فضای مجازی و برخی سایت‌های طراحی نیز ایده‌های خوبی برای کمک به شما در انتخاب و اجرای یک طراحی مدرن و یا سنتی وجود دارد که بد نیست قبل از تصمیم گیری از این منابع کمک بگیرید.

نکته‌ی دیگر که باید به آن اشاره کنیم است این است که در انتخاب و طراحی خود، این موضوع را هم در نظر بگیرید که آیا قرار است سال‌ها در این خانه سکونت داشته باشید و یا این که قصد فروش یا اجاره‌ی آن را در آینده نزدیک دارید؟ اگر قرار است که خانه را در آینده‌ی نزدیک بفروشید بهتر است طراحی شما امروزی‌تر باشد و بهتر است استفاده از انجام المان‌های خیلی خاص، چه مدرن و چه سنتی پرهیز کنید. به عنوان مثال، رنگ یا طرح کابینت‌ها را طوری انتخاب کنید که به خریدار اجازه انتخاب بدهید و در واقع، رنگ‌ها را کمی خنثی‌تر و منعطف‌تر طراحی کنید تا مالک بعد از شما بتواند طراحی و چیدمان دلخواه خود را در منزل جدید اعمال کند و مجبور به هزینه‌ی مجدد برای تغییر طراحی صورت گرفته نباشد!

تفاوت آشپزخانه مدرن و سنتی

یک آشپزخانه مدرن تا چه زمانی مدرن به حساب می آید؟

بطور معمول یک دوره ۵ تا ۱۰ ساله طول می‌کشد، تا طراحی یک آشپزخانه که به روز بوده است، قدیمی شود و از مد بیفتد. البته المان‌ها و جنس‌های سنتی، قابلیت بیشتری از لحاظ دوام، طول عمر دارند و همین طور قابلیت انعطاف بیشتری برای نوسازی و بروزرسانی دارند؛ شما به سادگی می‌توانید لوازم چوبی را با رنگ آمیزی ساده، مجددا نو نوار کنید.

مهم‌ترین تفاوت آشپزخانه مدرن و سنتی

مهم‌ترین‌ المان‌هایی که در یک آشپزخانه مدرن وجود دارند عبارتند از :

 • کابینت‌ها طراحی بسیار ساده‌ای دارند.
 • لوازم برقی و غیر برقی، بسیار مدرن طراحی می‌شوند.
 • بر خطوط صاف، خصوصا خط‌های افقی تاکید بسیاری می‌شود.
 • لوستر یا چراغ آویزهای خاص ساده مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • رنگ‌های براق به جای رنگ‌های مات، بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

مهم‌ترین المان‌هایی که در یک آشپزخانه سنتی وجود دارد عبارتند از :

 • جزئیات و پارامترهای معماری سنتی به وفور دیده می‌شود.
 • طرح‌های سنتی کابینت مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • از متریال و جنس‌های با اصالت مثل چوب طبیعی بیشتر استفاده می‌شود.
 • رنگ های سنگین و آرام، مانند خاکستری یا رنگ چوب بیشتر مورد توجه      قرار دارند.
 • از کانتر سنگ یا      مرمر استفاده می‌شود.
 • لوستر و چراغ‌های تزئینی و اشرافی در آشپزخانه‌های سنتی جایگاه      ویژه‌ای دارند.

آشپزخانه‌ی سنتی بهتر است یا مدرن

آشپزخانه‌ی سنتی بهتر است یا مدرن ؟

از نظر امکانات، آشپزخانه‌های سنتی تنها به شکل سنتی طراحی می‌شوند و در اصل، همه‌ی امکانات یک آشپزخانه‌ی جدید در آن‌ها موجود است. بنابراین آنچه به عنوان یک آشپزخانه‌ی سنتی و مدرن وجود دارد، تنها به جنبه‌ی ظاهری آن اشاره دارد.

فارغ از تفاوت آشپزخانه‌ مدرن و سنتی که به مواردی از آن‌ها در این محتوا اشاره شد، میل و سلیقه‌ی مشتری بیشتری سهم را در انتخاب سبک آشپزخانه و به طور کلی، دکوراسیون خانه و منزل دارد. روحیات و خلقیات شما و سایر اعضای خانواده‌تان، به شما می‌گوید چه چیزی را می‌پسندید و چه سبکی با روحیات شما سازگارتر است!

کابینت کلاسیک و سنتی، سبکی بسیار شلوغ و پر کار است و به سمت و سوی کالاها و لوازم اشرافی و تجملاتی گرایش دارد. زندگی با اجزا و وسایل سنتی و کلاسیک، اگر چه صمیمیت و گرمای بیشتری را به ارمغان می‌آورد اما به دلیل اصالت بیشتر این متریال، ممکن است هزینه‌ی بیشتری را نیز به دوش شما تحمیل کند. به عنوان مثال، کابینت‌های چوبی کلاسیک ، گران‌ترین انواع کابینت در بین تمام کابینت‌ها هستند.

در مقابل، سبک مدرن ساده و بی‌آلایش است و همه‌ی آنچه به عنوان تزئین و زیبایی به نمایش در می‌آید، همان سادگی است. بسیاری معتقد هستند، سادگی افراط‌گونه سبک مدرن، در مقابل زرق و برق افراط گونه سبک کلاسیک به وجود آمده است و در واقع باید گفت، این دو سبک، در دو سوی یک طیف چیدمان قرار دارند که می‌توانند متناسب با سلیقه‌ی افراد مختلف جور در آیند.

فارغ از تفاوت آشپزخانه مدرن و سنتی ، آنچه که عیان است و بیش از هر چیزی به چشم می‌آید، هماهنگی اجزاء در نحوه‌ی چیدمان منزل و آشپزخانه‌ی شماست. اگر چه بسیار دیده می‌شود که افراد به صورت تلفیقی از دو سبک مدرن و سنتی و به شکل درهم و آمیخته با یکدیگر استفاده می‌کنند، اما زیبایی این دو سبک، زمانی به چشم می‌آید که اجزای آن به طور یکنواخت و همسان با هم انتخاب شده باشند و با یکدیگر، هماهنگ باشند و به بیان دیگر، هارمونی لازم بین اجزاء وجود داشته باشد.

کابینت آشپزخانه مدرن با رنگ روشن

حرف آخر:

دو سبک سنتی و مدرن، دو شیوه‌ی رایج و اصلی دکوراسیون در آشپزخانه و منزل به حساب می‌آیند که هر کدام به شاخه‌ها و زیرشاخه‌های مختلفی تبدیل می‌شوند. به عنوان مثال، سبک‌های نئوکلاسیک، کلاسیک رومی، هخامنشی، روستیک همگی زیر شاخه‌های از سبک سنتی محسوب می‌شوند و هر کدام، با دیگری متفاوت است! برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، پیشنهاد می‌دهیم سایر مقالات آکس چوب را که در این باره نگاشته شده و هم‌اکنون در وب‌سایت موجود است را مطالعه کنید.

جدا از تفاوت آشپزخانه مدرن و سنتی که به آن اشاره شد، این دو سبک هیچ مزیتی نسبت به یکدیگر ندارند و هر کدام می‌توانند برای خانه‌ی شما، یک گزینه‌ی ایده‌آل و مناسب باشند.